A vércukorszintről
A vércukorszint a testben keringő vérben oldott glukóz (szőlőcukor) mennyiségével arányos. (Ez a glukóz mennyiség egy egészséges, 70 kg súlyú, felnőtt egyén vérében átlagosan és összesen 4 gramm). A vércukorszint folyamatos normális tartományban történő fenntartása alapvetően szükséges a sejtjeink szabályos működéséhez, hiszen ennek hiányában a sejtek nem jutnak megfelelő energiához. A szervezet cukor tartalékai glikogén formájában főleg a májban és az izomszövetben találhatók, megfelelő cukorbevitel hiányában a szervezet innen mobilizálja a vérpálya irányában a glukózt.
Az alacsony vércukorszint a központi idegrendszer részleges majd teljes működészavarát okozza, először gyengeség, szédülés, hangulatingadozás, majd aluszékonyság, eszméletvesztés és kóma formájában. Súlyos és tartós vércukorszintesés végül halálhoz is vezethet a légzőizmok bénulása következtében, ezért fontos, hogy mindig figyelje a vércukorszintjét!
A kóros vércukorszint következményei, a vércukorszintet szabályozó mechanizmusok és a cukorbetegség szövődményei
A vér cukorszintjének szabályozásában az inzulin nevű hormon kritikus szerepet játszik. Inzulin hiányában a sejtek cukorfelvétele lelassul és ezzel párhuzamosan a vércukorszint emelkedik. A tartósan magas vércukorszinteket hyperglikémiának, a tartósan alacsony szinteket pedig hypoglikémiának nevezzük. A hyperglikémia kiszáradást, a központi idegrendszer működészavarát, tudatzavart és kómát okozhat, ezen kívül számos késői szövődményt: érzékelési zavarokat, látászavart, veseelégtelenséget. A kezeletlen cukorbetegség emeli a magas vérnyomás, szív- illetve érrendszeri betegségek esélyét. De van megoldás: a vércukorszint rendszeres mérésével elkerülheti mind a hyperglikémiát, mind pedig a hypoglikémiát!
A vércukorszint mérés és ellenőrzés lehetséges módszerei:
- vénás vérvétel útján;
- kapilláris vérvétel ujjbegy szúrás útján;
- kötőszöveti cukor szint mérése bőr alá behelyezett érzékelő segítségével;
- HbA1c szint meghatározásával.
1. A vénás vérből vett vércukor meghatározási módszert tekintjük referencia értéknek.
2. Az ujjbegyszúrással járó kapilláris vérvételi eljárás során kb. 4%-al alacsonyabb értéket kapunk, mint a vénás vérvételes módszerrel.
3. A kötőszöveti cukor szint méréssel kb. 15%-al eltérő értékeket is kaphatunk, mint az 2. pontban jelzett kapilláris vérvétel útján, de közvetlenül étkezés után a különbség lehet némileg nagyobb, illetve inzulin adás után pedig lehet az eltérés valamivel kisebb is.
4. A HbA1c a hemoglobin egy alegysége, amely képes a glükózt megkötni. Minél magasabb a vérben a glükóz szint, annál magasabb a HbA1c értéke. Mérése negyedévenként javasolt cukorbetegségben. Fontos kiemelni, hogy amennyiben a vércukorszint ingadozása nagyfokú, a HbA1c mérés értéke – megtévesztő lehet: közelíthet a normális tartományhoz, ezáltal tévesen elfogadható értéket mutatva nem jelzi előre a késői szövődmények veszélyét (lásd. az alábbi ábrán). Rövidebb időtartamok meghatározásában. Fruktózamin gesztációs diabéteszben ritkán használható.
Miért különlegesen optimális vércukor ellenőrzési módszer a folyamatos kötőszöveti cukor monitorizálás?
A szöveti cukorszint 5 percenként történő, valós idejű kijelzéssel kombinált folyamatos ellenőrzése, illetve monitorizálása a jelenleg ismert leghatékonyabb vércukor mérési és ellenőrzési rendszer. Alkalmazásával a szöveti cukorszint aktuális értéke mellett a vércukorszint változásának dinamikája, iránya és tendenciája is előre jelezhető a beteg, illetve kezelőorvosa számára. Az egyhetes mérési periódus alatt közel 2000 konkrét szöveti cukor mérés eredményét regisztrálja a számítógépes rendszer, melynek elemzésével megállapíthatók a jellegzetesen magasabb vagy alacsonyabb vércukorszinttel jellemezhető napszaki periódusok, és a tényleges maximum, illetve minimum szöveti cukor értékek is.
A kötőszöveti cukor monitorizálás legfontosabb előnye, hogy folyamatos alkalmazásával nyomon követhető a vércukorszint szinusz görbe szerű ingadozása és változása, észlelhetővé válnak a szélső értékek, és előre jelezhetők a magas vagy kritikusan alacsony vércukor értékek is. A szöveti cukor monitorok személyre szabott riasztási rendszereikkel előre jelezhetik a kritikusan alacsony vagy a kritikusan magas vércukor kilengéseket, és ezáltal a hirtelen cukorszint változások akár teljesen elkerülhetővé válnak. A szöveti vércukor monitor folyamatos alkalmazásával nemcsak a cukorbetegség akut szövődményei (hypo- és hyperglikémia) kerülhető el, hanem javul a beteg kooperációja, ezáltal csökkenthetők a vércukorgörbe kilengései is.
A szöveti cukor monitorizálás az előbbiekben részletezett gyakorlata a közeljövőben elvezethet az ún. mesterséges hasnyálmirigy funkcionális egységének széles körben történő gyógyászati alkalmazásához. Ennek során egy számítógépes felhőben kialakított bonyolult informatikai algoritmus felügyeli a beteg cukoranyagcseréjét folyamatosan vigyázva arra, hogy minden körülmények között a megfelelő mennyiségű inzulin és cukor álljon a sejtek rendelkezésére és a vércukorszint is mindig a normális tartományban maradjon.
A fenti módszerek azonban nem helyettesítik a megfelelő életvitelt és az orvos által előírt diétás protokollt.